Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás

Už jako malá jsem měla ráda psy. V mých deseti letech jsme si pořídili naši první německou ovčandu bez PP Astu. Avšak Asta byla jen člen rodiny, moc neposlouchala a preferovala jako svého pána mého tatínka. Po Astě přišla Baryna, znakatá německá ovčanda a můj první pes, který mě přivedl ke kynologii. Milovala jsem ji. Věnovala jsem se ji naplno, cvičila a došly jsme spolu ke zkoušce ZVV1. Šlo to samo. Bára byla skvělá, nasadila laťku hodně vysoko.  Měla povahu, jaká se dnes málo vidí. Byla vyrovnaná, pracovitá, oddaná, chtivá, temperamentní, blázen do jakýchkoliv aportů, nebojácná, sociální, bez reakce na jakýchkoliv hluk či střelbu, poslušná, na obranách razantní a s plnými zákusy. Kynologii jsem propadla, ležela jsem v různých výcvikových knížkách a se zájmem studovala knížku Chov psů. Znala jsem vše nazpaměť a bavilo mě to. Tehdy jsem odchovala několik vrhů německých ovčáků a černých trpasličích pudlíků po naší černé pudlici Amálce, která tehdy přibyla do naší rodiny.

Pak jsem se vdala a měla děti, kynologie šla na čas stranou. Potom jsem uvažovala, jaké plemeno si pořídím. Věděla jsem, že nebudu mít tolik času na výcvik a znakatí němečtí ovčáci mě přestali oslovovat. Nelíbilo se mi, jakým směrem jde chov, co se exteriéru, povah i zdraví týče. Narazila jsem na beaucerona. Pes podobný ovčákům, přirozený vzhled, dobré zdraví a předpoklady k výcviku. V roce 2008 jsem si přivezla svou první beauceronku Fanny a tím to všechno začalo. Začala jsem opět cvičit a i chovat, odchovala jsem dva vrhy. V roce 2011 jsem si pořídila druhou fenu Nairu. Chtěla jsem fenu jiné krve než je Fanny. S Nairou jsem se také věnovala sportovní kynologii. Naira mi dala tři krásné vrhy a z posledního jsem si nechala fenku Emmu, se kterou mám opět v plánu nějaké ty zkoušky. V naší smečce máme též fenku border kolie, která plní roli rodinného společníka a mazlíka mých dětí.

A jaký je můj cíl a přání v chovu? Prioritou je pro mě dobrá vyrovnaná povaha. Oželím drobné vady v exteriéru, ale neodpustím nevyrovnanost a bázlivost.